בדלתיים סגורות – נחסמה הכניסה לישיבת המועצה בפני תושבים המוחים על סיכון חיי ילדיהם

נכס דיגיטלי

סוער היה אמש בבניין העירייה, הן באולם המועצה והן מחוץ לבניין העירייה. זו היתה הפעם הראשונה בה נכחתי בישבת מועצה מיום הקמת הפורטל של חולון לפני כחצי שנה, ואני חייב לומר, הייתי מאוד מופתע ממה שראיתי, שכך מנוהלת אחת הערים הגדולות בישראל, אם אוכל להגדיר זאת במשפט אחד “שכונה עם נגיעות פורמליות”. בין הצעקות, הדאחקות וחסר הקשב מצד רבים ניתן אמנם היה לצוא רגעים של רצינות ואכפתיות אמיתית. בגדול אין שום בעיה עם דאחקות במקום העבודה, שהרי ללא מעט מבאי הישיבה העירייה מהווה מקום עבודה, אך לא כך ציפיתי לראות ישיבה אשר בין היתר עסקה בנושא סיכון חיי ילדים בגנים ציבוריים.

הרקע למחאה: אמש הורים לילדים וכן פעילים חברתיים הגיעו לבניין העירייה על מנת לקחת חלק בישיבת המועצה (וזו זכותם עפ”י פקודת העיריות), על מנת לחמות על מנוף אשר מסתובב מעל ראשי ילדיהם במתחם הגנים אריאל שרון. וכן פעילים חברתיים אשר באו למחות כנגד מירי הקייטנות הגבוהים. (ילדי הגנים אשר נמצאים בסיכון: גן חיטה, גן עומר, גן שיבולת, גן שעורה, גן תדהר, גן זית).

המנוף מעל גני הילדים. צילומים: אתי קדמי ואילנית בן יאיר
המנוף מעל גני הילדים. צילומים: אתי קדמי ואילנית בן יאיר

את בכירי העירייה לא כ”כ עניין הדבר, ואלו נתנו הוראה ברורה – לא להכניס ת התושבים אשר באו למחות לבניין העירייה. מעדויות של הורים אשר נכחו במקום העירייה מתעלת לחלוטים מפניותיהם, לא עונה למיילים ואף מנתקת טלפונים. התושבים החליטו לעשות מעשה ולממש את זכותם החוקים להגיע לישיבות מועצה ולמחות על סיכון חיי ילדיהם ע”י המנוף שהוצב בקרבת הגן.

עוד אמרו לנו ההורים כי פועלים ספק חוקיים נכנסים אל מתחמי הגנים ומשאירים שם פסולת מסוכנת וכלי עבודה.

תושבים אמש מחוץ לבניין העירייה
תושבים אמש מחוץ לבניין העירייה

התושבים אשר נתקלו בסירוב לממש את זכותם ולהיכנס לישיבת המועצה, וזאת למרות שלא מעט חברי מועצה אף הפצירו בראש העיר לאפשר להם להיכנס, בחרו להישאר ולמחות מחוץ לבניין העירייה ולמחות, כאשר הם פונים באופן אישי לכל חבר מועצה אשר עבר במקום ומבקשים להציג בפנוי את הבעיה.

מתוך פקודת העיריות: פרק חמישי : פומביות הדיונים (תיקון: תשס”ח). 18. פומביות הדיון וסייגיו (תיקון: תשס”ח).

(א) ישיבות מועצה יהיו פומביות; למעט ישיבה שראש העיריה הורה על קיומה, כולה או מקצתה, בדלתיים סגורות לאחר שראה כי טעמים שבביטחון המדינה או טעמים שבצנעת הפרט מחייבים לעשות כן, בהתאם לחוות דעת של היועץ המשפטי לעיריה, שתונח לפני חברי המועצה. (ב) לעניין סעיף זה, יראו ישיבת מועצה פומבית, גם אם הוקרנה על מסך לפני קהל שמחוץ לאולם הישיבות שמתקיימת בו הישיבה.” (מקור).

חבר המועצה מורן ישראל (יו”ר צעירים חולון) אף ניסה למחות על כך בפתח הישיבה ולהציע דרכים בהן כן יוכלו התושבים להיכנס לאולם המועצה, נסיונות אשר זכו להתעלמות מצד ראש העיר למעט תגובת “אתה אל תנהל לי את הישיבה” בנימה תקיפה וספק מזלזלת.

וכך אמר לנו ישראל: “ישיבות המועצה הן פומביות ופתוחות לציבור על פי חוק, וכך יש לשמור אותן. עיריית חולון והעומד בראשה צריכים להקפיד לאפשר לכל תושב לשמור על זכותו הדמוקרטית לצפות בהליך קבלת ההחלטות במועצת העיר, על אחת כמה וכמה בזמן שעולים לסדר היום נושאים בוערים כפי שהיו בישיבה האחרונה. לצערי, ראש העיר העדיף לשמור את המקומות באולם המועצה לאנשי המקצוע למרות שנחיצותם הייתה בסוף הישיבה, על אף הצעתי שבתחילתה הם יפנו את מקומם לטובת תושבי העיר שביקשו להיכנס”.

“לגופו של עניין: “עיריית חולון אמונה על ביטחונם של הילדים בגנים. לא יעלה על הדעת שבשעה שילדים משחקים בחצר הגן, יתנופף מעליהם מנוף מאתר הבניה הסמוך. מדובר בסכנת נפשות מכיוון שכל תקלה קטנה במנוף עלולה להסתיים באסון ועל העירייה לפעול כדי למנוע זאת. מכיוון ששנת הלימודים מסתיימת בקרוב, אני לא רואה סיבה שעיריית חולון לא תורה על הפסקת העבודות עד חודשי הקיץ, אז הגן ריק ולא תישקף לילדים סכנה”.

מחאת חברי המועצה לא הסתכמה בכך, חבר מועצה נוסף אשר נקט במצעד מחאתי כנגד הסירוב להכניס את התושבים הינו עזרא סיטון אשר אף עזב את ישיבת המועצה כאות הזדהות עם התושבים אשר נאלצו להמתין בחוץ, וזאת על אף שהעלה הצעות לסדר היום באותה ישיבה. וכך מסר לנו סיטון: “לצערי שוב ראש הרשות מתנהל בניגוד למנהל תקין ולפקודות עיריה כאשר הוא מסרב להכניס תושבים אכפתיים לדיון פתוח לכלל הציבור, למרות שהעליתי הצעות לסדר ושאילתות העדפתי לעזוב את הישיבה כמחאה ולהצטרף לתושבים שנשארו מחוץ לשער העירייה.”

חבר המועצה וסגן ראש העיר, רועי כהן (חולון הירוקה) הכניס עימו מספר נציגים על מנת להקשיב לבעיה, בתום הדיון אמר לנו כך: “היום בהגעתי לישיבת מועצת העיר מצאתי קורב ל-40-50 תושבים בכניסה לבניין העירייה, נראים מאוד כועסים, לא היה ניתן לדבר איתם בסיטואציה הזאתי. על כן ביקשתי להכניס 2-3 נציגים שישבו איתי על מנת לשמוע את הבעיה, שלא הייתי מודע לה. מציאות שבה עובר מנוף מעל שישה גני ילדים, גם לדעתי מנוף לא צריך להיות מעל רשיהם של הילדים.

לא ידעתי מהסוגיה הזו, גם אני אבא לילדה בת 8.5, לילד בן 5 שנמצא בגן, ולידה בת שנתיים שגם נמצאת בגן, ואין ספק שאני מבין לליבם, כאבם וחששותיהם של ההורים. צריך קודם כל להקשיב, לשמוע, ולראות איך אפשר לעזור, וזה מה שבכוונתי לעשות. עוד היום בתום הישיבה אדבר עם ראש העיר ואסביר לו שיש כאן מצוקה מאוד גדולה. צריך קודם כל לתת להורים לישון בשקט בידיעה שיש מישהו שמודע לבעיה ומטפל בה. צריך לעשות זאת במשותף, העירייה יחד עם ההורים ולמצוא את המכנה המשותף כדי להביא לפתרון הבעיה.

צר לי שההורים מרגישים של מקשיבים להם, מצאתי לנכון לשבת למעלה מחצי שעה פה עם ההורים, הכנסתי אותם לבניין העירייה, דיברתי איתם, שמעתי אותם, ובכוונתי לפעול בנושא.”

למעוניינים לצפות בוידאו בישיבת מועצת העיר המלאה: (דלגו ל- 1:05:46, שם מתחיל השידור).

על אף בקשותינו החוזרות ונשנות, מעיריית חולון לא התקבלה תגובה רשמית עד למועד הפרסום.

עריכה (9 יולי 2015): התקבלה תגובת העירייה בנושא. לקריאת התגובה לחצו כאן.

נכס דיגיטלי

3 תגובות על “בדלתיים סגורות – נחסמה הכניסה לישיבת המועצה בפני תושבים המוחים על סיכון חיי ילדיהם

  1. בדעת המשמר החברתי חולון להגיש תלונה כנגד התנהלות ראש העיריה שאינו קשוב ואף אטום למרכי התושבים.
    ראש העיריה שכח מזמן מה תפקידו של ראש עיריה והגיע הזמן שייצא להתרעננות.
    תפקיד ראש העיריה לדאוג לרווחת ואיכות חיי התושבים אך במקום זאת הוא דואג היטב לחלוב אותנו התושבים מכל כיוון ולעשוק אותנו !!!!
    עירית חולון והחברות הבנות שלה דואגות כיצד למתג את העיר כעיר הילדים ואנחנו שואלים של מי ? די נמאס לנו לממן את תושבי החוץ !!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support