ראיון עם אלי כהן – המתמודד החולוני מטעם מפלגת כולנו

נכס דיגיטלי

השעה רבע לעשר, יום ראשון, רחבת הדֶק של בר הברוני בכיכר ויצמן כבר מלאה, אלי כהן, תושב העיר ומספר 8 ברשימה של כחלון לכנסת העשרים מגיע מלווה בחברו למפלגה, האלוף במיל’ יואב גלנט ומספר פעילים. ראשית עלה לדבר גלנט ונאם על החיבור בין בטחון לכלכלה ולחברה איתנה. אחריו עלה כהן ודיבר על יוקר המחיה, על נושאי הדיור, הציג תוכניות, הקשיב וענה על שאלות.

לאחר מכן ישבנו איתו לראיון קצר והתרשמנו מאדם שמדבר בגובה העיניים, ובאמת בא לפוליטיקה כי אכפת לו – הכירו את אלי כהן – המתמודד החולוני מטעם מפלגת “כולנו” בבחירות 2015.

קצת על אלי כהן

רו”ח אלי כהן (42), תושב חולון, נולד וגדל בעיר בשכונת תל גיבורים, נשוי ואב לארבעה ילדים, מרצה באונ’ ת”א. רב סרן במיל’, שימש במספר תפקידים בכירים במגזר העסקי, האחרון כמשנה למנכ”ל חברת הכשרת הישוב.


נפתח בשאלה המתבקשת – אז למה לי פוליטיקה עכשיו?

נשאלתי את השאלה הזו לא מעט, והיו לי לא מעט לבטים, אולם החלטתי שבזמן הזה בני הדור שלי צריכים לקפוץ למים הפוליטיים ולפעול על מנת להשפיע בנושאים הבוערים שעל סדר היום. ביניהם: מחירי הדיור הבלתי נסבלים, יוקר המחיה שעלה, והתרחבות הפערים החברתיים.

בהמשך לשאלה הקודמת, מקריאה בקורות החיים שלך ניתן לראות שכיהנת בתפקידים בכירים, ואני מאמין שגם מתגמלים. מה גורם לבן אדם לעזוב חיי נוחות במגזר הפרטי וללכת לפוליטיקה?

כשהתלבטתי בנושא, בפגישה המכרעת עם משה כחלון, הוא אמר לי שיש לנו הזדמנות לעזור למאות אלפי משפחות. ולכן החלטתי שזה הזמן להירתם לעשייה ציבורית.

יש דיבור חזק ברחוב שכחלון זה בעצם יאיר לפיד 2.0, מה ההבדל בין המפלגות? ומה גרם לך להצטרף דווקא אליו?

משה כחלון העומד בראש כולנו הוא היחד שמגיע לציבור עם קבלות, ורפורמה אשר חסכה לכל משפחה אלפי שקלים בשנה. כמי שמכיר את כחלון מקרוב למעלה מ -12 שנה ועוקב מקרוב אחרי העשייה שלו, רואים שהדאגה שלו והרצון שלו לטפל בנושאים החברתיים והכלכליים מגיעים ממקום עמוק ואמיתי.

בעמוד הפייסבוק שלך הצהרת על תוכנית לקידום עסקים קטנים ובינוניים, תוכל למנות מספר בעיות וכיצד אתה מתכוון לטפל בהן?

עצמאים כיום אינם זכאים לדמי אבטלה, ויש לפעול לשינוי, יש לעודד עסקים קטנים באמצעות ערבויות מדינה וכן לסייע להם בתחרות מול הגופים הגדולים כדוגמת: ביטול מכון התקנים במוצרים שאינם רגישים.

התכנית המלאה מפורטת במצע באתר במפלגה, וזה תמצית ממנה. (קליק).

למה לדעתך מחירי הדירות הרקיעו שחקים בשנים האחרונות, ומה אתם מתכוונים לעשות בנושא הדיור?

מחירי הדיור נסקו ב-70% בשש השנים האחרונות, בעוד שהשכר הריאלי נותר כמעט ללא שינוי. ההזנחה הביאה לכך שכיום נדרשות מעל 140 משכורות לעומת כ-103 משכורות בלבד בשנת 2008. בשנתיים באחרונות הממשלה בזבזה את הזמן עם חוק מע”מ אפס, שכל בר דעת יודע שהורדת המחירים היא דרך הגדלת ההיצע.

ולכן, אנו מתכוונים שהמכרזים הבאים יהיו לא רק על המחיר, אלא גם על מהירות הביצוע. שהיקפי המכרזים יהיו גדולים, כך שמחיר הקרקע יהיה ריאלי. כיום 5 משרדי ממשלה שונים מטפלים בשרשרת היצור של דירה. משרד הבינוי (מנהל מקרקעי ישראל), משרד הפנים (מנהל התכנון), משרד התחבורה (תשתיות תחבורה), משרד הכלכלה (תקנים וכח אדם), והמשרד לאיכות הסביבה.

הבירוקרטיה חוגגת, זמן התכנון והיצור הוא 13 שנה בממוצע, והוא בלתי סביר.

אנו מתכוונים שמשה כחלון, במסגרת תפקידו כשר אוצר, ירכז את כל הסמכויות בתחום הנדל”ן, יסיר את החסמים, וישחרר את הפקק בתחום הנדל”ן. יש כיום 250,000 דירות עם תכנון מפורט שלא נבנות בגלל חסמים שצריך לשחרר אותם. הפתרון בנדל”ן הוא לא הוקוס-פקוס, חייבים תחילה לייצב את המחירים ולהמשיך בירידה למספר משכורות סביר.

במשפט אחד, למה כ”כ יקר לחיות כאן?

מכיוון שבכל ענף מרכזי במשק ישנם רק 2-3 שחקנים, אם נעודד כניסה של שחקנים חדשים וסיוע לגופים קטנים ובינוניים, נגדיל את התחרות והיא זאת שתסייע להורדת יוקר המחיה.

אלי כהן, יואב גלנט ופעילים בברוני בר בחולון. צילום: יואב בן פורת
אלי כהן, יואב גלנט ופעילים בברוני בר בחולון. צילום: יואב בן פורת

נעבור למספר שאלות אישיות…

ספר על רגע מכונן בחיים שלך

גדלתי בשכונת תל גיבורים, שכונה עם אנשים חמים, כולם כמו משפחה גדולה, והיום שבו סיימתי קורס קצינים היה גאווה גדולה לכולם, והוכיח לי שאם רוצים ונלחמים, על אף כל הקשיים, אפשר להגשים שאיפות ולכבוש כל פסגה אפשרית.

איך אתה אוהב להעביר את השבתות שלך?

השבתות מבחינתי מוקדשות למשפחה. לאשתי ולארבעת ילדי הנפלאים, שזה הזמן לבלות איתם זמן איכות, בטיולים ובאתרי טבע ברחבי הארץ. או סתם לשבת בפארק וליהנות מחיק המשפחה.

שאיפה בחיים שעדיין לא הגשמת

להשלים את הדוקטורט שלי, התחלתי אותו לפני מספר שנים, ובגלל העומס בעבודה הפסקתי, מקווה שיום אחד אני אוכל להוריד הילוך ולהשלים את המשימה.

לסיום – יש משהו שלא יודעים עליך ואתה רוצה שידעו?

עד היום אני משחק כדורסל בימי שישי עם אותם חברים מהיסודי, כבר 30 שנה.

מידע נוסף ועדכונים, תוכלו למצוא בדף הפייסבוק הרשמי שלו.

אלי כהן נואם בברוני בר. צילום: יואב בן פורת
אלי כהן נואם בברוני בר. צילום: יואב בן פורת
נכס דיגיטלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support